Budapeszt w jeden dzień :)

0 Flares Facebook 0 0 Flares ×

Hej Kochani !
Pierwszym wpisem, postanowiłam, że będzie Budapeszt. Ta stolica, póki co, podobała mi się najbardziej ze wszystkich i już wiem, że będę chciała tam wrócić! Poniżej, w punktach, podam Wam wszystkie najważniejsze informacje, abyście sami mogli zorganizować sobie taki wyjazd. Aby jeszcze bardziej Was zachęcić i zaczarować widokami, wrzucę zdjęcia z naszego wrześniowego wypadu. Zapraszam ! :)

1. Dojazd

 

Przewoźnik, który najczęsciej wybieram i polecam go w 100% to polskibus. Szybko – tanio – komfortowo ; czego chcieć więcej? Przewoźnik oferuje Nam co jakiś czas nową pulę biletów rozpoczynającą się od złotówki. Ostatnio udało mi się wyszukać bilet za 25 zł od osoby w jedną stronę, na trasie Warszawa-Budapeszt. Tak, do tej stolicy nie mamy bezpośredniego wyjazdu z Torunia, tylko z Warszawy, Radomia, Kielc, Katowic, Wrocławia i Krakowa. Dodatkowo parę razy w miesiącu rusza „ofeta międzynarodowej promocji dla Krakowa”, dzięki której bilety będą kosztowały 15 zł + 1 zł za rezerwację (koszt w obie strony). Wystarczy tylko często odwiedzać Ich stronkę na Facebook’u i ominiecie wysokie opłaty na przykład za przelot samolotem.

Szukajcie okazji ;)
W Budapeszcie byliśmy ok. 6 rano, mieliśmy trochę czasu na dworcu autobusowym, na „ogarnięcie się”, przygotowanie mapy, pieniędzy i aparatów. Z dworca (Kelenfold vasutallomas M ; Adres: Etele ter, 1115 Budapeszt, Stanowisko: Kelenfold vasutallomas ; autobusy: 154, metro – przystanek Kelenfold vasutallomas: M4, ) do naszej pierwszej atrakcji jaką było Wzgórze Gellerta, były niecałe 4 km. Spokojnie można ta trasę pokonać spacerkiem, a dzięki temu zaoszczędzimy na autobusach, tramwajach czy metrze.

2. Zabytki

Wzgórze Gellerta

Przepiękne wzgórze znajdujące się po stronie Budy, z którego można podziwiać rewelacyjną panoramę całego miasta. Na szczycie stoi Pomnik Wolności, przedstawiający kobietę z rękoma podniesionymi w górę, w których trzyma gałązkę. Ma to symbolizować pokój i opiekę nad miastem. Na wzgórze wchodziliśmy 3 razy : na wschód słońca, zachód słońca, oraz aby podziwiać nocne widoki podświetlonego Budapesztu. Warto się napocić aby potem móc napajać się tymi widokami, oglądając zrobione przez nas zdjęcia.

DSC_3615

CAMERA

DSC_3645

DSC_4151

2. Zamek Królewski

Jest to kolejny punkt widokowy po stronie Budy. Bezpłatnie możecie zwiedzić taras wschodni, z którego jest następny, przepiękny widok na panoramę miasta, taras zachodni oraz dziedziniec. Gdybyście chcieli wgłębić się w historię miasta, możecie odwiedzić Muzeum Historii Budapesztu (czynne w godzinach 10 – 18.00 od wtorku do niedzieli, kosz to ok. 24 zł), Galerię Narodową (czynna od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00, koszt ok. 19 zł) oraz Bibliotekę Narodową ( czynna od 9.00-20.00 od wtorku do soboty, koszt ok. 19 zł.) Zamek wraz z całym Wzgórzem Zamkowym znajduje na liście dziedzictwa UNESCO. Z pewnością zachwyci Was, piękne barokowe zdobienia, pomniki oraz fontanny znajdujące się w różnych miejscach budowli. Warto też skorzystać z okazji i zaczekać do pełnej godziny, gdyż miedzy 5:00 a 23:00 na Zamku odbywa się zmiana warty.

CAMERA

CAMERA

DSC_3741

3. Kościół św. Macieja i Baszta Rybacka

Kolejnym punktem na naszej mapie, był przepiękny Kościół św. Macieja, w którym kiedyś odbywały się koronacje władców. Wejście do kościoła jest bezpłatne, także gorąco zachęcam.
CAMERA

CAMERA

Obok znajduje się Baszta Rybacka, która powstała jako część zabudowy miasta uświetniającej 1000lecie państwa Węgierskiego. Jej dolny taras jest bezpłatny przez całą dobę, natomiast górny kosztuje 5/10 zł i czynny jest od 9:00 do 20:00. Polecam zatrzymanie się w tym miejscu, zrobienie chwilę przerwy i nasycanie się widokami ;)
W naszym przypadku doszła do tego muzyka grana przez „ulicznych grajków” i zapach kawy rozprzestrzeniający się z pobliskich kawiarni.

DSC_3893

4. Most Łańcuchowy

Chcąc przedostać się na drugą stronę, wybraliśmy się na spacer po Moście Łańcuchowym, który łączy nam obie części miasta – Budę i Peszt.
CAMERA

DSC_4132

5. Parlament

W Peszcie natychmiast kierowaliśmy się w stronę upragnionego Parlamentu. To właśnie ten zabytek najbardziej kojarzył mi się z Budapesztem, najczęściej jego widok w nocy, gdy cały jest podświetlony. Zobaczenie go z pewnością było moim celem na tej wycieczce. Jeśli chcecie, możecie oczywiście zwiedzić go od środka, w godzinach 8:00 – 18:00. Cena dla studentów to ok. 12 zł. My postanowiliśmy obejrzeć go z każdej strony i ruszyć dalej. Wspomnę jeszcze, że po drodze znajduje się pomnik pamięci ofiar holokaustu, „buty na brzegu Dunaju”.
CAMERA

CAMERA

DSC_3957

6. Bazylika św. Stefana

Dalej kierowaliśmy się w stronę Placu Bohaterów, jednak po drodze minęliśmy jeszcze cudną Bazylikę św. Stefana. Plac przy Bazylice można śmiało porównać do starówki – wokół mnóstwo sklepów, restauracji, kawiarni. Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny między 9:00 a 17:00. Za ok. 7 zł można zafundować sobie także wejście na kopułę Kościoła :)
CAMERA

Najdalej wysuniętym punktem na naszej mapie był wspomniany przeze mnie Plac Bohaterów, na środku którego stoi 36-metrowa kolumna, zwieńczona posągiem archanioła Gabriela. Kolumnę otaczają posągi jeźdźców, wodzów oraz węgierskich przywódców. Dosłownie parę metrów za Placem, znajduje się wielki park, z fontannami, knajpkami a także Termami Szenchyi. Początkowo bardzo chcieliśmy tam iść, jednakże wpadł nam do głowy dużo lepszy i bardziej romantyczny pomysł, ale to za chwilę :*
Park był dla nas idealnym miejscem na odpoczynek, na nabranie sił do dalszego zwiedzania.

3. Atrakcje

Mmmm, w tej chwili zacznie się to, co kocham najbardziej – podświetlone miasto ! Tak, to mój ulubiony moment każdej wycieczki ! Teraz dopiero mogę zdradzić nasz pomysł na atrakcję – nocny rejs statkiem po Dunaju <3 ! Brzmi rewelacyjnie, prawda?
Kierując się w stronę naszego statku – LEGENDA, zauważyliśmy pomnik Małego Księcia. Podobno trzeba go pocierać o kolano, żeby spełniły się życzenia! Oprócz tego, jak to ja, trzaskałam masę zdjęć.
DSC_3994

DSC_4067

DSC_4100

Wybraliśmy „Legendę” ->(link) ze względu na:
1. Cenę – 4400 forintów za osobę (ok 62 zł), :lol:
2. Czas – za tą kwotę płynęliśmy 1,5 godziny,
3. Dodatkowo w cenie otrzymałam kieliszek szampana, a Marek kufel piwa (do wyboru były jeszcze soki oraz wino), oraz słuchawki gdzie bodajże w 40 językach opowiadana była historia każdego z mijanych zabytków.

14800682_1228098707247029_1637591601_n

Inną atrakcją, którą jak wspomniałam mieliśmy w planach, były termy Szechenyi. Ogromny kompleks, zarówno z basenami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi, znajdujący się w pobliżu Placu Bohaterów (przy przystanku metra „Szechenyi furdo”. Termy otwarte są codziennie od 6:00 do 22:00 . Poniżej wrzucę Wam ceny jakie sama znalazłam: 

 • Bilety całodniowe (od poniedziałku do piątku/weekendy):
  4 600/4 800 Ft – wejście na baseny plus kabina
  4 100/4 300 Ft – wejście na baseny plus szafka
 • Bilety popołudniowe, od 19.00 (od poniedziałku do piątku/weekendy):
  4 300/4 500 Ft – wejście na baseny plus kabina
  3 800/4 000 Ft – wejście na baseny plus szafka
 • Bilety poranne dwugodzinne, od 06.00 do 08.00 (od poniedziałku do piątku/weekendy):
  4 300/4 500 Ft – wejście na baseny plus kabina
  3 800/4 000 Ft – wejście na baseny plus szafka
 • Bilety kupione z wyprzedzeniem:
  4 800 Ft – wejście na baseny plus kabina
  4 300 Ft – wejście na baseny plus szafka

Przy następnej wizycie w Budapeszcie na pewno się tam wybiorę !

5-b

żródło: google

4. Komunikacja miejska

W drodze powrotnej ponownie udaliśmy się na Wzgórze Gellerta, aby tym razem podziwiać widoki nocą. I właśnie w tym miejscu nogi nam odmówił posłuszeństwa i do przystanku Kelenfold udaliśmy się metrem. Jak zaraz zobaczycie, zapłaciliśmy za niego 370 forintów czyli ok. 5zł. Jeśli chodzi o metro, to uważam, że jest to najprostszy i najszybszy środek komunikacji. W biletomatach wybierasz sobie trasę, ilość biletów, oraz czy ma być on w jedną stronę czy dwie. Automat przyjmuje płatności gotówką i kartą. Ceny reszty biletów są następujące:

 • Pojedynczy bilet – 350 HUF (ok. 5 zł)
 • Bilet przesiadkowy na dwa przejazdy – 530 HUF (ok 7,5 zł)
 • Bilet 24 godzinny – 1650 HUF (ok 25 zł)
 • Bilet 72 godzinny – 4 150 HUF (ok 65 zł)
 • Bilet 7 dniowy – 4 950 HUF (ok 71 zł)
 • 10 biletów jednorazowych – 3000 HUF (ok 43 zł)

14808885_1228098720580361_1811625664_o

budapeszt-metro

żródło: Google

5. Podsumowując :

Wyjazd z Budapesztu był o godzinie 23:45 także przez 18 godzin intensywnie zwiedziliśmy wszystkie możliwe atrakcje tego pięknego miasta ! :) A podsumowując koszty?

– bilet z Torunia do Warszawy 17 zł za 2 osoby w 2 strony
– bilet do Budapesztu kosztowałby nas 100 zł ( my wygraliśmy w konkursie Polskiego Busa „Pasażer Tygodnia”
– rejs statkiem – 124 zł za 2 osoby
– zakupy spożywcze ok 50 zł
– metro – 5zł
– pamiątki- ok 40zł (Ja kupiłam oczywiście przepiękny kubek, a Marek szklaną kulę z miniaturą Zamku Królewskiego)

= podsumowując, wspólnie z Markiem wydaliśmy ok 340 zł (czyli ok. 170 zł na osobę)
WARTO ? Musisz się przekonać :)

9 comments on “Budapeszt w jeden dzień :)
 1. Budapeszt jest na liście,, do odwiedzenia „w 2017r.super wpis wiele przydatnych rzeczy, z pewnością przyda się. Wogóle super że trafiłam na Twój blog, cieszę się że piszesz o tych wszystkich promocjach bo mnie ciężko wszystko ogarniać.A mój plan na ten rok to zwiedzać i jeszcze raz podróżować do upadłego.

  • Super ! Z całego serca polecam Budapeszt ! :) Można trafić wiele promocji, może jeszcze Ci się uda – z polskiego busa od poniedziałku do czwartku z kodem promocyjnym BONANZA bilety były po 14 zł w jedną stronę

 2. Super blog.
  A ja mam pytanie. Jaki jest najbliższy stadion od miejsca gdzie zatrzymuje się PolskiBus? Wybieram się niedługo i chciałbym coś obejrzeć :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 0 Flares ×