Organizacja podróży do Bergamo – informacje praktyczne jak zorganizować wyjazd

0 Flares Facebook 0 0 Flares ×

Witajcie ! Jak wiecie z fanpage na Facebooku, we wrześniu wybieramy się do Bergamo. Z racji tego już teraz zaczynam szukać i zapisywać najważniejsze informacje dotyczące tego miasta, tak, abym była przygotowana na każdą sytuację. Często zadajecie różne pytania odnośnie tego wyjazdu, stąd wiem, że też macie w planach odwiedzić Bergamo. Dla wszystkich Was tworzę post, w którym przedstawię wstępne, praktyczne informacje. Im bliżej wyjazdu, tym postów będzie więcej, o różnej tematyce :)

INFORMACJE PRAKTYCZNE – JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD ZAGRANICZNY

PUNKT 1.  CEL

Przemyślcie sobie kiedy możecie wybrać się w podróż. Dla jednych to będzie tylko i wyłącznie weekend, dla innych (na przykład dla nas łatwiej jest się wybrać w tygodniu. Są wakacje, być może jesteście studentami i pracujecie tylko lipiec-sierpień? Wrzesień to także okres, w którym niektóre loty tanieją, a za granicą wciąż jest gorąco, więc może rozważcie takie rozwiązanie. Nasz wyjazd będzie własnie pod koniec września, od wtorku do soboty. Zorientujcie się też jakie są ceny noclegów w danym mieście, dojazd z/na lotnisko itp. Załóżcie sobie cel – kwota, którą maksymalnie jesteście w stanie wydać na podróż. Zobaczycie jaka będzie frajda, gdy kwota zacznie się zmniejszać.

U NAS : Cel który sobie założyłam to zwiedzenie Włoch w ciągu 5 dni, za maksymalnie 815 zł. W tą kwotę wliczyłam sobie loty, dojazd z/na lotnisko w Polsce i za granicą, nocleg, pamiątki, bilety na pociąg, jedzenie z Polski – WSZYSTKO :D Prowadź także notatki, żebyś miał wszystko czarno na białym :)

PUNKT 2.  LOTY

Dla mnie najważniejsza jest cena lotów/przejazdów. Znacznie łatwiej jest znaleźć i dobrać tani nocleg jeśli mamy już bilety, niż odwrotnie.. Ceny lotów zmieniają się praktycznie co chwilę. Podczas poszukiwania lotów czy biletów autobusowych polecam korzystanie z konta prywatnego (konta incognito). Korzystając ze zwykłej przeglądarki komputer zapamiętuje dane, których często szukamy. Jeśli interesuje Was konkretny lot, w konkretnym czasie i te dane będziecie wprowadzać codziennie czekając na zniżki, będzie zupełnie odwrotnie. Cena biletów będzie coraz wyższa (pomyślicie – „dobra, kupię póki cena za bilet nie wzrosła jeszcze bardziej”) lub pokaże Wam się informacja, że zostały tylko dwa miejsca wolne (pomyślicie -”dobra, kupię bo za chwilę wszystkie bilety się wyprzedadzą”). Poza tym, nie raz porównywałam ceny ze zwykłej przeglądarki oraz konta incognito i przy drugiej opcji ceny były niższe. To samo można zaobserwować podczas kupowania biletów Polskiego Busa.

U NAS: Podróż w terminie 26.09 – 30.09

Wylot z Gdańska o godz. 7:55 -> na lotnisku Mediolan Bergamo jesteśmy o 10:00

Powrót z Mediolan Bergamo o 16:10 -> na lotnisku w Gdańsku jesteśmy o 18:15

Zasada 1  Z doświadczenia nie polecam stron, które wyszukają loty za Ciebie, ponieważ pobierają od tego prowizję. Ja zawsze korzystam z oryginalnych stron przewoźników czy tanich linii lotniczych takich jak RYANAIR, WIZZAIR czy POLSKI BUS, gdzie bilety znajdziecie już za parę złotych.

Zasada 2  Jeśli planujesz wylot w konkretnym miesiącu, w wyszukiwarce zaznaczcie loty we wcześniejszych miesiącach, żeby komputer nie zapamiętał danych. Przykładowo, wiedząc że nas wyjazd odbędzie się we wrześniu, w wyszukiwarce zaznaczałam czerwiec/lipiec i przewijałam tak długo, aż dotarłam do interesujących mnie dat.

Zasada 3  Nie ograniczajcie wyboru lotniska od odległości do Waszego miejsca zamieszkania. Porównujcie ceny i wybierajcie najkorzystniejsze opcje. Mieszkam w Toruniu i porównuję loty z Gdańska, Poznania, Warszawy, a nawet z Krakowa. Do Krakowa w tej chwili mam najdalej, dlatego sprawdzam, czy suma cen lotów oraz dojazdu na lotnisko wyjdzie mi taniej, niż na przykład do Gdańska. Wybierajcie najtańsze opcje – w końcu raz można się nie wyspać :D

Zasada 4  Polubcie na Facebooku strony tanich linii czy na przykład @Podróżuj za grosze, które zawsze będą informowały Was o promocjach. W opcjach takiej strony możecie zaznaczyć obserwowanie, informowanie o nowych postach, a także wyświetlanie ich od razu po odświeżeniu. Cena biletów lotniczych to loteria, nigdy nie wiadomo, czy następnego dnia będą tańsze, czy droższe. Założyłam sobie, że za loty zapłacimy 200 zł za osobę, w dwie strony. Poczekałam kilka dni i natrafiłam na promocję, dzięki której zapłaciłam nie 200, a 163 zł (już na starcie zaoszczędziliśmy)

PUNKT 3  NOCLEG

Bilety lotnicze kupiłam na trasie Gdańsk – Bergamo – Gdańsk, na 5 dni. Zorientowałam się wcześniej, że na nocleg także będzie mnie stać. Pozostało tylko dopisać daty wyjazdu i zaznaczyć filtrowanie od najniższej ceny. Jako jeden z pierwszych wyświetlił mi się pensjonat Teddy’s House. Porównujcie ceny, standardy oraz odległość od centrum. Wiadomo, że na samej górze pojawią się Wam pokoje wieloosobowe, których cena jest najniższa. Jest to też dobre rozwiązanie dla grup przyjaciół udających się w podróż :)

U NAS : Nocleg w obiekcie Teddy’s House, który znajduje się 700 metrów od stacji kolejowej i około 2 kilometry od centrum starego miasta. Zameldowanie odbywa się od 15:00 do 00:00, zostałam mailowo poinformowana o miejscu odebrania kluczy, godzinę podałam sama. W cenie otrzymujemy bezpłatne WiFi, duże, podwójne łóżko, ręczniki, pościel, zestaw do przygotowania kawy i herbaty, suszarkę do włosów, mikrofalówkę i lodówkę. Prawdopodobnie jest też możliwość bezpłatnego przechowania bagażu.

Cena za 4 doby dla jednej osoby to koszt ok. 311 zł

Zasada 1  Porównujcie ceny noclegów z ich odległością od największych atrakcji. Czasami taniej wyniesie Was nocleg znajdujący się dalej od centrum + bilet komunikacji miejskiej, niż nocleg w samym centrum miasta.

Zasada 2  Czytajcie opinie osób, które odwiedziły dane miejsce i patrzcie na daty wystawienia tych opinii :)

Zasada 3  Porównujcie sobie odległości od największych atrakcji miasta i wybierajcie najkorzystniejsze oferty.

Zasada 4  Sprawdzajcie ceny oraz to, co jest w nią wliczone. Ważne, żebyście w cenie mieli ręczniki i pościel oraz podatek. Jeśli wybieracie się do Londynu zwracajcie na to uwagę, ponieważ dodatkowym i obowiązkowym kosztem jest opłata za sprzątanie, która nie jest wliczona w cenę pokoju (nawet 20 funtów za dobę). W cenę naszego noclegu nie był wliczony podatek VAT, który wynosi 2 euro za dobę, jednakże mimo wszystko wybraliśmy najlepszy nocleg z możliwych. Znajduje się on tuż obok stacji kolejowej z której często będziemy korzystać, niedaleko są sklepy, przechowalnia bagażu, a także autobus na lotnisko. Do centrum miasta też nie mamy daleko.

Zasada 5  Sprawdzajcie zasady napisane drobnym drukiem. Mogą dotyczyć dodatkowej opłaty za zameldowanie w innych godzinach niż wyznaczone, inne miejsce odbioru kluczy, czy godziny funkcjonowania recepcji

Zasada 6  Nie wiem jak Wy ale ja noclegi rezerwuję w środku tygodnia późnym wieczorem. We wtorek, czy środę często pojawiają się informacje o zniżkach na dany pokój lub informacja, że jest to najtańszy obiekt w tym terminie. Nie raz natknęłam się, że cena w weekend była wyższa od tej w środku tygodnia

 

PUNKT 4  DOJAZD Z/DO GDAŃSKA

Zostawiłam to praktycznie na sam koniec, ponieważ wiedziałam, że niedługo pojawi się nowa pula biletów Polskiego Busa. Nie zawiodłam się :) Pierwszy bilet dorwałam za 1zł (4 zł za osobę w dwie strony), a drugi za 24 zł za osobę w dwie strony ( na zwykłej przeglądarce ten sam bilet kosztował 36zł, a po przełączeniu na kontro incognito 24 zł). Z racji tego, że jesteśmy parą to dzielimy koszty na pół, zatem za bilety na trasie Toruń – Gdańsk – Toruń zapłaciliśmy 13 zł w dwie strony (zakładałam 50 zł). 

Zasada 1 Sprawdzajcie i porównujcie ceny biletów PKS, PKP oraz Polskiego Busa

Zasada 2 Bilety kupujcie przez konto prywatne (konto incognito). Nie mówię, że za każdym razem cena będzie niższa, natomiast osobiście często zaobserwowałam różnice w cenie biletów

Zasada 3 Porównujcie ceny. Na stronie internetowej Polskiego Busa wejdźcie w zakładkę „Rozkład Jazdy”, a następnie zorientujcie się, z przez które miasta autobus przejeżdża zanim dojedzie do Waszego. Na przykład jeśli planuję jechać z Torunia do Wiednia, sprawdzam rozkład jazdy i wiem, że autobus startuje z Gdańska. Następnie porównuję ceny biletów na trasie Toruń- Wiedeń oraz Gdańsk – Wiedeń. Dzięki Polskiemu Busowi macie możliwość zakupu biletu z wcześniejszego miasta, a wsiąść możecie w swoim. Poinformujcie tylko kierowcę, że numer Waszej rezerwacji będzie znajdował się na liście z poprzedniego miasta

PUNKT 5 DOJAZD Z/NA LOTNISKO W POLSCE

Sprawdzajcie najróżniejsze i najtańsze sposoby na dostanie się na lotnisko. W naszym przypadku w Gdańsku będziemy już ok. 3:30 w nocy czyli zostaje nam tylko nocny tramwaj, linia N3. Kursuje ona co godzinę, dlatego od razu sprawdziłam, czy dworzec główny w Gdańsku jest całodobowy (jest). Najszybszy tramwaj na lotnisko mamy punktualnie o 4:00, podróż trwa 36 minut, a za bilet ulgowy zapłacimy 2,10 zł. Jeśli chodzi o drogę powrotną to znów bilet autobusowy będzie tańszy niż SKM ( SKM do Gdańska Głównego kosztuje ok 3,18 zł dla studentów).

PUNKT 6 DOJAZD Z LOTNISKA ORIO AL SERIO DO BERGAMO

Lotnisko Mediolan Bergamo – Orio al Serio znajduje się w odległości 5 kilometrów od centrum Bergamo. Jest to dość popularny port lotniczy wśród Polaków, ponieważ dolecieć tu można dwiema tanimi liniami lotniczymi : Ryanair ( Kraków, Warszawa, Wrocław, Gdańsk) oraz Wizzair ( Katowice, Warszawa, Gdańsk, Poznań).


http://www.bergamonews.it/photogallery_new/images/2015/12/autobus-atb-bergamo-528297.jpg

Po lewej stronie hali przylotów znajduje się informacja turystyczna, w której możecie otrzymać mapę miasta, a także kupić bilet. Do centrum Bergamo dojedziecie autobusem numer 1, którego przystanek znajduje się po prawej stronie przylotów. Przy numerze linii autobusowej jest także wyświetlony ostatni przystanek do którego dojeżdża.

Autobusem dojedziecie między innymi na stację kolejową czyli Stazione FS, do centrum miasta Centro Citta, czy górnego miasta Citta Alta ( podróż trwa ok 40 minut, mijacie 13 przystanków i wysiadacie na „Colle Aberto”.

Do autobusu wsiada się przednimi lub tylnymi drzwiami, tam też znajdziecie kasowniki, a wysiada się środkowymi. Jeśli zbliża się Wasz przystanek, poinformujcie o tym kierowcę poprzez naciśnięcie niebieskiego przycisku, gdyż kierowca nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach. Jeśli natomiast dopiero wsiadacie, pomachajcie kierowcy, by się zatrzymał.

Ceny biletów uzależnione są od stref w których będziecie się poruszać. W cenie biletów możecie także poruszać się kolejką


http://roadtripbus.pl/wp-content/uploads/2017/02/DSC_2516.jpg

(ROADTRIPBUS – świetna strona z mnóstwem informacji ! <3)

  • 1 strefa 1,30 euro ( 75-minutowy)
  • 2 strefy 1,80 euro (75-minutowy)
  • 3 strefy 2,30 euro (90-minutowy)
  • 24-godzinny 5 euro
  • 72-godzinny 7 euro

WSKAZÓWKA : Jeśli Wasz bagaż przekracza wymiary 20x40x60 cm – musicie kupić drugi bilet.

ROZKŁAD JAZDY1    ROZKŁAD JAZDY 2

 

Myślę, że na tą chwilę informacji wstępnych będzie tyle. Następne posty będą opisane na konkretne dni. Pierwszego dnia planujemy zwiedzać Bergamo, dlatego dam Wam praktyczne informacje o tym co musicie zobaczyć, ceny wstępu do poszczególnych zabytków, gdzie się co znajduje, informacje odnośnie bezpłatnego WiFi oraz darmowe atrakcje miasta :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 0 Flares ×