Spacer po Rzymie

0 Flares Facebook 0 0 Flares ×

Witajcie po małej przerwie :) Co powiecie, na kilkudniowy wypad do Rzymu? :) Dzisiejszy post będzie jedynie spacerem po tej pięknej, włoskiej Stolicy – opiszę Wam to co koniecznie musicie zobaczyć. Natomiast następny wpis będzie poświęcony dojazdem do Rzymu, noclegami, jedzeniem, komunikacją miejską oraz o wypożyczaniu rowerów czy aut. 

Zapraszam :)

 

Colosseo 

 

Koloseum, a właściwie Amfiteatr Flawiuszów, to najbardziej znana budowla w Rzymie, którą koniecznie musicie zobaczyć. Powstało w 80 roku z polecenia rzymskiego cesarza Wespezjana. Odbywały się tam walki gladiatorów, wystawiano sztuki czy urządzano igrzyska. 

Wiadomo, że we włoskiej stolicy będzie niestety bardzo wielu turystów, co oznacza ogromne kolejki. Jeśli chcecie je ominąć, podejdźcie do kasy znajdującej się przy Koloseum, a nie przy Palatynie (Via San Gregorio 30)

 

Godziny otwarcia :

 • marzec-wrzesień 8:30 do 19:00
 • wrzesień-październik 8:30 do 18:30
 • październik-luty 8:30 do 15:30
 • luty-marzec 8:30 do 17:00

Ceny wstępu

W cenie biletu do Koloseum, macie także możliwość zwiedzania Palatynu (jedno z siedmiu wzgórz Rzymu) oraz Forum Romanum (najstarszy, rzymski plac)

 • osoby do 17 roku życia oraz po 65 roku życia – wejście za darmo !
 • osoby 18-24 lata (bilet ulgowy)  - 7 euro
 • bilet normalny – 12 euro

Dojazd: Piazza del Colosseo, Metro B: Colosseo.

 

Forum Romanum 

 

Fontanna di Trevi 

Najsłynniejsza fontanna we Włoszech, a pewnie i na całym świecie, znajdująca się w centrum Rzymu (Piazza di Trevi). Prze, prze, przepiękna starożytna Fontanna di Trevi jest udekorowana rzeźbami przedstawiającymi Neptuna, otoczonego trytonami.

Zabezpieczcie się koniecznie w kilka dodatkowych monet! Istnieje legenda, według której każdy, kto wrzuci monetę przez lewe ramię do Fontanny di Trevi – wróci do Rzymu ! :)

Dojazd: Piazza di Trevi, Bus 116, 119, 492.

 

Panteon 

 

Panteon to starożytna świątynia, dedykowana wszystkim rzymskim bogom. W sklepieniu kopuły, o średnicy 44 m, znajduje się okrągły otwór – okulus. Jest to jedyne „okno” wpuszczające do środka światło, dzięki któremu wnętrze jest równomiernie oświetlone . W głównym ołtarzu Panteonu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Panteon zwiedzacie za darmo :)

Godziny otwarcia :

 • poniedziałek – sobota od 09:00 do 18:30
 • niedziela od 9:00 do 13:00

Dojazd: Piazza della Rotonda, E-Bus: 116.

 

Bazylika św. Piotra

Najważniejszy kościół chrześcijańskich wyznawców, znajdujący się w Watykanie. Bazylika została wybudowana na miejscu, w którym ukrzyżowano i pochowano św. Piotra. Wewnątrz udekorowana jest ok 135 malowidłami i mozaikami, 395 posągami. Dodatkowo znajduje się tam 45 ołtarzy i 11 kaplic. Jest to zdecydowanie obowiązkowy punkt dla turystów. 

Przed wejściem do Bazyliki czeka Was kontrola, sprawdzane jest czy nie macie przy sobie ostrych narzędzi.

Wazne! Do bazyliki mezczyzni nie zostana wpuszczeni jesli beda miec spodenki przed kolana, a kobiety krotkie spodniczki, badz spodenki i odkryte ramiona! 

Wstęp do bazyliki oraz (podobno) podziemi – Nowych Grot, wejdziecie za darmo. Natomiast jeśli chcecie zwiedzić: 

 • kopułę – z windą 7 euro, bez windy 5 euro
 • ogrody papieskie + wstęp do Muzeów Watykańskich+ wstęp do Kaplicy Sykstyńskiej – 31 euro
 • skarbiec – 6 euro

 

W jaki sposób dojedziecie? Najlepiej metrem, linia A (stacja: Ottaviano San Pietro-Musei Vaticani). Stąd kierujcie się na południe ulicą Via Ottaviano – dojście na plac św. Piotra zajmie Wam kilka minut.

 

Piazza Navona

źródło: Google

Jest to najpiękniejszy plac Rzymu, samo serce tętniącego życiem miasta. Otaczają go oczywiście tłumy turystów, jednakże jest to miejsce, gdzie posłuchacie ulicznych grajków, czy zjecie romantyczną kolację w jednej z rzymskich knajpek. W centrum znajduje się fontanna czterech rzek – Fontana dei Quattro Fiumi, a na końcach placu, dwie mniejsze. Pierwsza to Fontana del Moro, z postacią Etiopczyka, natomiast druga to Fontana del Nettuno, z postacią Neptuna.

Gdybyście znaleźli się w Rzymie 6 stycznia, to odbywa się tu wielkie święto dla dzieci. Od samego rana, w specjalnych kolorowych skarpetach, dzieci szukają prezentów – głównie słodyczy. Tego dnia, znajdują się na placu stoiska, na których możecie kupić powyższe kolorowe skarpetki oraz wszystko to, co możecie do nich schować na prezent :) Oprócz tego, znajdziecie tu szopkę, karuzelę, a także mnóstwo waty cukrowej i obwarzanków.

Dojazd: Piazza Navona,Bus: 64, 70, 81, 119, 492.

Kapitol 

 

Jedno z siedmiu wzgórz, na których zbudowano Rzym. Prowadzą na nie schody, strzeżone przez dwie rzeźby egipskich lwów, a na środku placu znajduje się posąg Marka Aureliusza – zaprojektowany przez Michała Anioła. Sporawy budynek który znajdziecie na wzgórzu, to Pałac Senatorski (Palazzo Senatorio), czyli siedziba Rady Miejskiej. Zaraz obok zobaczycie kościół Santa Maria in Aracoeli, do którego prowadzą osobne schody.

 

Dojazd: Piazza del CampidoglioBus 60, 95, 160.

 

Castel Sant Angelo

 

Zamek Świętego Anioła to kolejny charakterystyczny budynek w Rzymie, znajduje się po drodze do Bazyliki św. Piotra. Prowadzi na niego most prowadzi most – Ponte Sant’Angelo. 
Godziny otwarcia

 • poniedziałki, Boże Narodzenie, Nowy Rok – zamknięte
 • od wtorku do niedzieli od 9:00 do 19:00

Uwaga: Kasy zamykane są o 18:30

Cena biletu : 5 euro
Dojazd: Lepanto lub Ottaviano San Pietro – Musei Vaticani; Bus: 64, 492 lub metro – linia B

 

 

Kolumna Trajana

Znajdująca się na Forum Trojanum potężna kolumna, mająca 35 metrów wysokości. Została wzniesiona na cześć zwycięstw cesarza Trajana, podczas kampanii w Dacji. Jeśli się przyjrzycie, to trzon kolumny przedstawia sceny z tamtej wojny. 

Dojazd: Via 4 di Novembre/Via dei Fori Imperiali, Bus 64, 70, 170.

źródło: http://fotosesja.phorum.pl/viewtopic.php?p=12792

 

Schody Hiszpańskie 

 

Źródło: http://www.ernesto-travel.pl/tag/rzym

Będąc w Rzymie, koniecznie musicie zatrzymać się i odpocząć na słynnych Schodach Hiszpańskich. Są to najdłuższe schody w Europie oraz drugie w kolejności jeśli chodzi o szerokość. Mają 137 stopni, przypominające kształtem motyla. Zimą, na szczycie wykonywana jest szopka bożonarodzeniowa, zaś wiosną organizowane są tu festiwale kwiatów czy pokazy mody. 

Gdy wejdziecie na samą górę, znajdziecie koścół św. Trójcy, pochodzący z XVI wieku, a na dole barokową fontannę. W pobliżu znajduje się słynna aleja habdlowa Via dei Condotti, zatem z pewnością znajdziecie tu największe włoskie domy mody !!

Dojazd: Metro A: SpagnaBus: 116.

 

Usta Prawdy 

Źródło: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=842778&page=5

Prawdziwy antyczny wykrywacz kłamstw – Usta Prawdy, znajduje się w przedsionku Bazyliki Santa Maria in Cosmedin, w pobliżu Koloseum oraz Circo Massimo. Najlepiej dostać się do niego metrem. Atrakcja dostępna jest całodobowo, bezpłatnie :)

Dojazd: Circo Massimo, linia metra B.

Podsumowanie: 

 

Thank you, Marco :)

5 comments on “Spacer po Rzymie
 1. Dzięki tym zdjęciom, mogłam zrobić powtórkę z tegorocznych cudownych wakacji w Rzymie. Niestety muszę sprostować- Usta Prawdy nie są czynne całodobowo- tylko do 17.30 ( przynajmniej w sierpniu)- można oczywiście zobaczyć, ale nie podejść i włożyć rękę.
  Serdecznie pozdrawiam i dzięki za wspaniałe zdjecia

 2. ale fajny reportaż…
  hmmmmmm
  rozmarzyłam się :)
  Super zdjęcia !!!
  Byłam we Włoszech a Rzym pokochałam.
  Wspaniałe miasto i przepiękne miejsca do oglądania

  Dzięki za ten reportaż.
  Link zapisałam
  Od siebie polecam największą wyszukiwarkę super tanich noclegów na całym świecie (ponad 5 milionów noclegów), sama z niej korzystam i dużo oszczędzam
  http://www.cowartozobaczyc.pl/tani-hotel-gigantyczna-porownywarka-wyszukiwarka-hoteli-polska-swiat/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 0 Flares ×