Spacer po Brukseli

0 Flares Facebook 0 0 Flares ×

Hej ! Witam Was po krótkiej przerwie, spowodowanej przygotowaniami do Świąt – kupowaniem prezentów i dekorowaniem pierniczków. Dziś zabiorę Was w podróż do Brukseli, a więc… zaczynamy !

 

W okresie zimowym dolecicie do Brukseli bardzo małym kosztem, dzięki linii Ryanair. Na Facebooku wrzuciłam Wam daty w styczniu, w których ceny wynoszą zaledwie 35 zł w jedną stronę ! Powyższą linią, na lotnisko Bruksela-Charleroi dostaniecie się z Warszawy oraz Krakowa.  

Transfer z lotniska 

Brussels South Charleroi Airport jest główną bazą tak zwanych tanich przewoźników ( np. RyanAir, Wizzair) w Belgii. Oddalone jest ono o 7 km od Charleroi oraz 46 kilometrów od Brukseli. Sposobów na przedostanie się do centrum jest parę. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest transfer autobusem Brussels City Shuttle, kursującym co 20-30 minut. Podróż trwa 50 minut, a koszt przejazdu to 14 euro w jedną stronę. Autobus zatrzymuje się na dworcu kolejowym MIDI w Brukseli.

 

Innym rozwiązaniem jest podróż pociągiem. Co prawda na lotnisku nie ma stacji kolejowej, dlatego musicie najpierw dojechać komunikacją miejską do centrum Charleroi. Autobus zatrzymuje się na przystanku linii A – tuż przed terminalem, a podróż trwa 20 minut. Dalej musicie wybrać pociąg do którejś ze stacji w Brukseli (Midi, Brussels Centraal oraz Brussels North). Kupując bilet poproście o taryfę 814 jeśli podróżujecie w jedną stronę, bądź 815 gdy chcecie w bilet w obie strony. Cena biletu to 14,40 euro.
Dobra, dojechaliśmy już do centrum Brukseli, co dalej? 
Zabieram Was na gofry do lokalu „Leonidas” !! To fantastyczne miejsce znajduje się w pobliżu pomnika siusiającego chłopca. Cukiernia serwuje tu przepyszne gofry za 1 euro, z mnóstwem dodatków do wyboru :)

https://mmintafood.files.wordpress.com/2012/02/dsc_9879.jpg
Gdy już naładujemy akumulatory – zaczynamy zwiedzanie. Pierwszym obowiązkowym punktem jest rynek starego miasta, otoczony XIX-wiecznymi budynkami. Pomiędzy nimi można znaleźć Ratusz, który do dziś jest administracyjnym centrum Brukseli oraz muzeum miasta – Maison du Roi. W pierwszą niedzielę miesiąca możecie zwiedzić je bezpłatnie, oszczędzając 4 euro. Warto zobaczyć to miejsce, chociażby ze względu na kolekcję ponad siedmiuset wdzianek na różne okazje Manneken Pis, czyli figurki siusiającego chłopca (w tym przebranie Elvisa czy Świętego Mikołaja). Wizyta na Grand Place jest również obowiązkowa nocą, gdy Hotel de Ville, Maison du Roi oraz niektóre kamienice są nastrojowo oświetlone. Dodatkowo organizowanym w ratuszu koncertom towarzyszy transmisja dźwiękowa, mająca zasięg praktycznie cały plac, a muzykę tę często uzupełniają drgania światła oświetlającego ratusz, który tym samym „gra” w rytm rozlegającej się muzyki. Inną atrakcją (co 2 lata w sierpniu) jest przepiękny kwiatowy dywan, rozciągający się na 75m.  Za każdym razem wzór kwiatowego dywanu jest inny i do ostatniej chwili utrzymywany w tajemnicy. Kolejna kompozycja zostanie odsłonięta w sierpniu 2018 r.

https://pl.pinterest.com/pin/204350901814468958/


https://pl.pinterest.com/pin/496310821417082233/


https://pl.pinterest.com/pin/295689531759095924/

 

W centrum belgijskiej stolicy, na przeciwko brukselskiego parku umiejscowiony jest wspaniały budynek Zamku Królewskiego,który właśnie idziemy zobaczyć. Wbrew swej nazwie nie jest to dom belgijskiej rodziny monarszej, tylko budowla wykorzystywana przez Rząd do organizacji oficjalnych przyjęć. Sprawy wagi państwowej są tu rozstrzygane przez najważniejsze osobistości, w tym samego Króla Belgii oraz Głowę Rządu. Oprócz wyszukanych wnętrz Zamku Królewskiego zwiedzający mają także możliwość podziwiania wspaniałej kolekcji słynnego Muzeum Sztuki w Bellevue oraz szeregu wystaw sztuki współczesnej. Zamek Królewski w Brukseli można zwiedzać od lipica do września, od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:30 do 16:30.


https://castles.today/pl/galeria/page/331/

 


https://castles.today/pl/galeria/page/331/

 


https://castles.today/pl/galeria/page/331/

Kolejną rzeczą, którą chciałabym Wam pokazać, to Parlament Europejski. Można go zwiedzać cały tydzień w określonych godzinach: 

poniedziałek: 13 – 18,

wtorek i środa: 9 – 20,

czwartek i piątek: 9 – 18,

sobota i niedziela: 10 – 17

„Centrum dla Zwiedzających” czyli strefa dla zwiedzających Parlament, udostępnia turystom poręczne przewodniki multimedialne w 23 językach, które można ustawić na wybrany język. Poza tym znajdują się tam dynamiczne, interaktywne ekrany multimedialne, które zabiorą zwiedzających w podróż przez historię integracji europejskiej i pokażą, jak UE wpływa na nasze codzienne życie. 


http://pasimitam.pl/parlament-europejski/


http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/510883,debata-o-polsce-parlament-europejski-strasburg-relacja-transmisja-online-wideo.html


http://pasimitam.pl/parlament-europejski/

Następnym punktem na naszej mapie będzie dziwaczna konstrukcja – Atomium, odwzorowany elementarny kryształ żelaza, powiększony 165 miliardów razy. Zdecydowanie największą atrakcją Atomium jest wspaniały taras widokowy, znajdujący się w jednej z najwyższych kul. Można z niego podziwiać panoramę niemal całej Brukseli. Warto tu przyjechać zwłaszcza wieczorem, gdy miasto kusi milionami świateł. Ceny biletów znajdziecie na stronie


http://www.holidaycheck.pl/fullscreen-Atomium+Atomium-ch_ub-id_1155975878.html

Zobaczmy sobie jeszcze katedrę św. Michała i św.Guduli, znajdującą się na placu Sainte-Gudule, na wzgórzu. Jest to okazała świątynia, której dwie wieże są niemal tak rozpoznawalne jak paryska Notre Dame. Otwarta jest dla zwiedzających bezpłatnie w godzinach 7.00 – 18.00 w tygodniu oraz 8.00 – 18.00 w weekend. Można również zwiedzić skarbiec kościoła płacąc symboliczne 1 euro. Turyści mogą również obejrzeć odkryte w czasie prac renowacyjnych pozostałości romańskich fundamentów świątyni. To jednak możliwe jest przy wcześniejszej rezerwacji w cenie 2,50 EUR.

 

 

Zróbmy jeszcze zdjęcie Manneken Pis, figurce nagiego chłopczyka siusiającego do fontanny. Podobno jednym z wariantów dotyczącym figurki jest historia o chłopcu, który ocalił królewski zamek z pożaru gasząc ogień przez załatwienie wiadomej potrzeby. Kolejny to historia zaginionego chłopca – syna kupca, zaaferowanej zakupami matki albo samego króla który odnalazł się sikający właśnie na ulicy, a w innym przypadku w lesie. Zobaczymy go na zbiegu ulic Rue de l’Etuve i Rue du Chęne (Niedaleko Parlamentu Brukselskiego). 


https://pl.pinterest.com/pin/122723158568697298/


https://pl.pinterest.com/pin/497155246346703665/

 

Nachodziliśmy się, zapraszam na obiad ! Masz do wyboru kilka świetnych opcji: 

  • zając w piwie wiśniowym w „Les Brassins” (Rue Keyenveld 36)
  • frytki belgijskie, znajdziemy je w każdych ulicznych stoiskach. Z tego co wiem, to najlepsze są na Placu Jourdan. 
  • owoce morza, najlepiej na Placu św. Katarzyny
  • dania włoskie, takie jak makaron czy pizza, z szeroką ofertą włoskich win w „Paradiso” (Rue Duguesnoy 34)
  • tradycyjne dania belgijskie, np. kurczak z cykorią w „Le Falstaff (Rue Henri-Maus 23-25)

 

2 comments on “Spacer po Brukseli
  1. Jeśli chodzi o „Leonidasa” polecam również czekoladki :) są chyba najlepsze w całej Belgii! Fajne jest to, że można sobie samemu wybrać jakie chce się kupić… a wybór zazwyczaj jest ogromny :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 0 Flares ×